بهترین زمان محلول پاشی

دسته بندی :

محلول پاشی

محلول پاشی روشی تکمیلی برای کاهش مصرف کود و جذب آن از طریق برگ می باشد، بعضی از گیاهان آبزی و جلبک ها کلیه مواد غذائی مورد نیاز را از طریق سطح برگ ها جذب می نمایند، این عمل بیشتر زمانی که گیاه نیاز فوری به عنصر خاصی داشته و نیز در اوایل بهار که جذب عناصر از خاک به دلیل فعالیت پایین ریشه ها کم است به کار می رود، همچنین در مواردی که شرایط خاک برای جذب عناصر مناسب نیست، PH بیش از حد بالا یا پایین، رطوبت بیش از حد بالا یا پایین، کمبود تهویه و… به کار می رود.
گیاهان زمانی که به صورت برگی تغذیه می شوند عناصر غذایی زیادی را جذب می کنند، آنها جذب و مصرف عناصر را در این حالت بسیار بهتر از حالتی که به خاک اضافه شود انجام می دهند.

مزایای محلول پاشی:

1- اصلاح کمبودها
2- افزایش عملکرد
3- بهبود سلامت گیاه
4- بهبود شرایط ریشه
5-تغذیه گیاه زمانی که ریشه ها به درستی عمل نمیکنند
6- سرعت بخشیدن به ریشه زایی قلمه و نهال

بسیاری از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به دلایل بالا فقط از تغذیه برگی استفاده میکنند .

 

چگونگی عملکرد:

مواد مغذی و محرک طی پدیده انتشار به سمت برگ ها حرکت می کنند به این صورت که مواد از یک منطقه با غلظت بالا (محلول غذایی) به سمت منطقه با غلظت پائین (برگ) حرکت می کنند( به همان صورت که گرما از چای داغ به فنجان سرد تر انتقال پیدا میکند).
به خاطر داشته باشید که پدیده انتشار به صورت دوطرفه انجام می گردد بنابراین چنانچه غلظت عناصر غذایی در برگ بیشتر از محلول غذایی باشد میتواند باعث بیرون راندن عناصز غذایی از برگ شود، به همین دلیل است که همیشه از یک محلول قوی برای محلول پاشی برگی استفاده می شود .

 

بهترین زمان محلول پاشی:

1- محلول پاشی برگی را زمانی انجام دهید که رطوبت بالا است و دما نیز زیاد بالا نباشد.
2- هنگام طلوع خورشید مایع کمتری تبخیر شده و زمان بیشتری خواهد داشت تا به داخل برگ نفوذ کند.
3- دیگر زمان مناسب برای محلول پاشی هنگام غروب خورشید می باشد.
4- به عبارت دیگر بهترین زمان محلول پاشی از 10-7 صبح و یا بعد از 5 بعد از ظهر می باشد.
5- در صورتی که در ساعت 7 صبح دمای هوا 25 درجه سانتیگراد یا بیشتر باشد از محلول پاشی خودداری کنید زیرا قطرات محلول با سرعت بیشتری تبخیر شده و نتیجه خوبی حاصل نمی شود.
6- در صورتی که دمای هوا بسیار گرم و خشک باشد میتوانید در ساعات بین 4-2 صبح اقدام به محلول پاشی نمائید در این ساعات سرعت باد باید کمتر یا مساوی 8 کیلومتر بر ساعت باشد تا از رانش و ریزش قطره ها جلوگیری شود.
7- تا جایی که امکان دارد تمامی محلولپاشی های برگی باید pH بین 4و 6 داشته باشند.
8- همه کودهای محلول در آب برای محلول پاشی مناسب نیستند، درصورتی که قابلیت محلول پاشی داشته باشند روی پاکت نوشته خواهد شد. برخی از کود ها بسیار غلیظ تهیه شده اند و فقط برای مصرف خاکی توصیه شده اند.
9- کودهایی را برای محلول پاشی انتخاب کنید که عناصر ریزمغذی آن ها به صورت کلاته باشند.