رنگ آمیزی تنه و شاخ های درختان

دسته بندی :

چرا باید تنه درختان را رنگ کنیم؟

 

تنه درختان به خصوص قسمت های رو به جنوب و شرقی در فصل پاییز و زمستان، هنگام شب به مقدار زیادی سرد شده و هنگام روز با تابش آفتاب گرم شده و موجب ایجاد پارگی در پوست تنه می گردد. بر اثر این شکاف ها یا پاره گی ها علاوه بر خسارتی که به تنه درخت وارد می شود، محل مناسبی برای ورود عوامل بیماری زا از جمله شانکر باکتریایی در تنه می باشد. این بیماری ها باعث ضعف، خسارت و در نتیجه خشکیدگی درختان آلوده می گردد. یکی از روش های توصیه شده جهت محافظت از درختان و جلوگیری از خسارت سرما روی درختان، رنگ آمیزی تنه درختان می باشد.

برای محاظت درختان ازتنش های انقباظ و انبساطهای دمایی هوا بین روز و شب و همچنین از دفع برخی حشرات و قارچها می توان برای کاهش آسیب‌ها  از رنگ کردن تنه درختان با رنگ‌های لاتکس سفید رنگ استفاده شود به‌طوری‌که با 50 درصد آب رقیق شود و بر روی تنه درختان زده شود. باید توجه داشت که رنگ روغنی به دلیل آن که اجازۀ تنفس به درخت نمی دهد گزینۀ مناسبی نیست.

رنگ سفید محافظت کننده تنه و شاخه های درختان جهت :

  • حفاظت از تنه درختان در مقابل جوندگان مانع از جویدن پوست درختان می گردد.
  • حفاظت از تنه درختان در مقابل آفتاب سوختگی؛ مانع ترک خوردن تنه درختان در اثر اختلاف دمای روز و شب در زمستان می شود.
  • حفاظت از تنه درختان در مقابل حشرات چوب خوار
  • جلوگیری از تخم ریزی حشرات در لابه لای درز و ترک های پوست درختان و در نتیجه موجب کاهش آفات در بهار سال آینده خواهد بود.
  • محافظت و پیشگیری از بیماریهای قارچی و ویروسی درختان (شانکر باکتریایی)
  •  

زمان رنگ آمیزی:

بهترین زمان برای رنگ کردن تنه درختان اواخر پائیز و هنگامی که دمای هوا بالاتر از 10 درجه سانتی‌گراد است انجام شود و این عمل هرسال تکرار میشود.

نحوه استفاده:

از 2 سانتی متر زیرخاک تا 60 سانتیمتر ازتنه درخت و برای درختان بالای دوسال توصیه میشود.