پیت ماس , کوکوپیت و پرلیت

دسته بندی :

پیت ماس

پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل میشوند که خزه یا ماس و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق ها طی چند هزار سال تجزیه می شوند . در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه تورب است. پیت ماس در واقع لاشه نوعی خزه است که آن را خزه تورب، خزه پوده زار و به انگلیسی اسفاگنم Sphagnum می نامند .
مزایای استفاده از پیت ماس :
– حفظ رطوبت
– بهبود تخلخل
– محیط کشت استریل
– حاوی ویتامین های مورد نیاز گیاه
– PH کمی اسیدی دارد

کوکوپیت

کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. کوکوپیت معمولاً به صورت فشرده به بازار عرضه می‌شود و مصرف‌کننده نهایی با افزودن آب به این الیاف فشرده آن‌ها را برای استفاده آماده می‌کند. بعد از افزودن آب، هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود.
موارد مصرف :
– کوکوپیت را می‌توان در کشت‌های استفاده کرد که از خاک استفاده نشود
– کشت بدون خاک گل‌های شاخه بریده مانند رز
– در صنعت نشا کاری
– در تولیدات کشاورزی هیدروپونیک (بدون خاک)
– کشت بافت
– کشت هیدرو پونیک توت فرنگی

 

مزایای استفاده از کوکوپیت :

– صرفه جویی در آب
– تهویه مناسبی دارد
– عاری از بیماری های خاکزی و آفات
– ماندگاری بالا
– رشد سریع ریشه
– PH مناسب برای گیاه

پرلیت

پرلیت یک سنگ سیلیس طبیعی است و زمانی ساخته می شود که گدازه های آتشفشانی ساطع شده از آتشفشان ها ، در جو خنک تر به سرعت سرد می شوند. بخاطر همین خنک کننده سریع ، بخارات آب درون سنگ به دام افتاده و کل سنگ مذاب به یک ساختار شیشه مانند تبدیل می شود. پرلیت در هیدروپونیک به طور عمده برای تکثیر گیاهان استفاده می شود زیرا خاک پرلیت معدنی ، خنثی و استریل است.
خاصیت پرلیت :
اگر به یک قطعه پرلیت در زیر میکروسکوپ نگاه کنید ، خواهید دید که بسیار متخلخل است. حفره های پرلیت به ذخیره مواد مغذی و مقدار رطوبت مورد نیاز گیاه کمک می کند ، اما آب اضافی آن را دور می کند. این ماده غیر سمی ، تمیز ، عاری از بیماری و بسیار سبک و کار با آن آسان است.

مزایای استفاده از پرلیت :

– چگالی کم
– تخلخل هوا
– قابلیت ذخیره آب اضافی
– ثبات دانه و دائمی بودن
– غیر قابل احتراق
– مقاوم در برابر رطوبت
– سازگار با محیط زیست به دلیل بازیافت و دفع آسان آن
– غیرسمی و PH خنثی دارد